Rapport från Kungsgården tredje advent..

 

image

Bilden ovan är tagen på en promenad med Doris i Kungsgården, vet inte om det kan vara en rättvis bild av veckan som gått, men hur som helst är det sådana dagar som fastnar kvar på näthinnan! för gråväders dagar är det gott om ändå så dom tycker jag man kan släppa…

Veckan började med en skjuts till barnmorskan för den goa blivande mamman Malin! sedan hämtade vi upp den lika goa brodern Mattias och tog oss till Göranssons Arena för en bit mat.. verkligen god buffé! Vi tog oss också iväg till deras farmor Rut för lite tissel och tassel innan vi skildes åt…

image

 

image

Övre bilden är ett riktigt fint foto från Högbo bruk, det är tyvärr inte jag själv som är fotografen, men fint foto är det lik förbaskat!

Lite senare under veckan så var det dags att åka ut och kolla till stugan så inte råttorna har gått och bonat in sig i stugvärmen, såg lugnt ut på den fronten.. man får ju också kolla upp så det inte är andra råttor som varit dit och snott åt sig nått… inte för att det finns så mycket att ta 🙂 såg lugnt ut även på den fronten!

image

 

image

Stannade till vid storsjöns strand och tog ett litet kort över viken som faktiskt frusit till is, hoppas att snön väntar med att komma så isen kan etablera sig och bli tjock och fin, då ska jag sno på mig långfärds skrillorna och åka ut på den..

Ja sen så måste jag ju träna lite också 🙂 Dags att pallra sig iväg till gym Kungsan i Kungsgården… har jag sagt att det är ett fint gym?

image
Avslutar med ett foto taget av vår kyrka i Sandviken med vad jag tror är Staffan i förgrunden.. riktigt fint foto även fast det inte var jag som stod bakom kameran till detta heller.. Skogspartiet framför vår kyrka kallades för ”likbodskogen” av dom äldre för tydligen så var det ett hus där tidigare, där man förvarade lik i väntan på begravning…

image

Annons

6 reaktioner till “Rapport från Kungsgården tredje advent..

 1. Vad roligt för din dotter att hon väntar barn 🙂 Och kul när ni träffas så ofta allihop!
  Ja, det är nog bäst att se till stugorna så inte några djur flyttar in över vintern 🙂
  Ha en bra vecka!

  1. Hejsan Ami! Ja dom kommer flygande med storken med stormsteg nu! Antar att det blir några barnbarn framöver 🙂 ha det så bra där nere! // M&M

 2. Trevligt att bli farfar igen! Grattis!
  vad gäller råttor och möss, så är det bar att lägga in lite enbärsris i stugan och gärna vid platseer som spis/skorsten där de lätt tar sig in.
  Fina foton och det ser lite vinterakktigt ut i alla fall.
  Ha det gott!

  1. Hola Ditte 🙂 Ja just ja! Enris var det ja! Det både ser fint ut och så luktar det gott inne i stugan också…får prova det! Roligt med barnbarnen 🙂 Ha det fortsatt gott Ditte // M&M

 3. Hej Mats!
  Fina bilder och fina barn! Ni har det bra! Här är marknaden igång och slamrar på.
  Besök av systerson med sambo och det är kul.
  Kram P ♥

  1. Hola P…vi har det riktigt fint! Roligt att du också har besök av nära och kära 🙂 kram kram // M&M

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close