Weekend i Prag 4-7 maj

Vet inte vem som blev mest förvånad när jag tackade ja till att hastigt och lustigt åka till Prag med min son..😊 Hur som helst så kom vi iväg till ett underbart Tjeckien i strålande sol!

Första kvällen hamnade vi på Lokal i samma byggnad och kvarter där vi bodde, öl och hög ljudnivå är väl det bestående intrycket och vi provade lite tjeckisk specialité som var sådär😳 tartaren och dom hårda mackorna som man beströdde med mycket vitlök var godast!

Vi promenerade flera mil under dom dagar vi var där, blev två turer över floden upp till slottet för att andra dagen promenera upp till Eiffeltornet, väl där så såg vi att det var en lång kö för att komma upp så vi skippade det! Var så fin utsikt på väg ner ändå… otroligt fin stad och många fina gamla hus och gränder att titta och vandra i…Tack Mattias för en trevlig weekend tillsammans!

Annons

2 reaktioner till “Weekend i Prag 4-7 maj

  1. Hej
    Vad trevligt att kunna ta en semestertripp med barn(en). Hört många som gillar Prag. Dock kan jag hålla med om att maten såg inte god ut… Tur man kan dricka god öl där iallafall 😉
    Och visst går man mycket när man besöker ”storstan”. Det är ju halva nöjet att bara vandra omkring och upptäcka saker
    Ha det så bra
    Annica & Christer

    1. Hejsan! Helt underbar stad 😊 råbifffen var faktiskt skitgod med mycket vitlök 👍
      Hade…😎

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close